Куркума мелена
Куркума мелена, Пряні рослини і трави мелені. прянощі Полтава
Як пряність, куркума відома більше 2500 років. Спочатку її використовували тільки в країнах зростання - Індокитаї та Індії, а в кінці I століття її вперше ввезли до Стародавньої Греції. Греки називали її жовтим імбиром Мері. У Європі вона не отримала такого широкого поширення, як, наприклад, ваніль і гвоздика. Виключення - Англія, де до сих пір куркума входить до складу багатьох традиційних англійських страв. У Західній Європі куркуму називали "terra merita», що означає "гідна земля".
Куркума володіє слабожгучій гірким смаком і сильним мускусним запахом, в якому вгадуються аромати коріандру, кропу, петрушки, кориці і гвоздики. В їжу куркуму додають в дуже малих кількостях. Звичайна рекомендація "на кінчику ножа" годиться для 1 кілограма рису. При приготуванні плову вносять її або перед закладкою рису, яких коли готовий зирвак - м'ясо, цибулю і моркву, тушковані з маслом, або за 3 - 5 хвилин до готовності, коли вода уже майже википіла. Куркума поєднується абсолютно з усіма прянощами.
Найширше вживання куркума отримала на Сході і в Південно - Східній Азії. Тут вона використовується і як пряність, і як харчовий барвник, і як медичний препарат. Куркума - неодмінний компонент всіх пряних сумішей. Без неї немислимо жодне рисове блюдо в країнах Індійського океану.
Вживання куркуми в їжу корисно для шлунка, жовчного міхура і нирок, покращує травлення і підвищує аппетіт. Она регулює рівень холестерину в крові. Її п'ють на ніч з гарячим молоком, маслом, какао і медом. Для зміцнення волосся її втирають в голову разом з сандаловим маслом, під шкірних захворюваннях, порізах і саднах використовують як присипки.